مجله کلاهت

تاریخچه کلاه در ایران

تاریخچه کلاه

تاریخچه کلاه در ایران و قدمت آن را می‌توان از کتاب ها و داستان های تاریخی، مخصوصا در شاهنامه فردوسی که نمادی از لباس و پوشش سلحشوران و رزمندگان بوده است فهمید.

این پوشش را در دیواره های کاخ تخت جمشید و سایر بناهای تاریخی در لباس و پوشش رزم سربازها می توان مشاهده کرد.

پادشاهان و افراد عالی رتبه در دوره ساسانیان، افشاریان و قاجاریان با تغییر سبک پوشیدن لباس، تحولی در این زمینه ایجاد کردند.

جالب است بدانید که در تاریخ گذشته ایران، برهنه بودن سر مردان نشانه بی ادبی و بی وقار بودن شخص بود و همچنین مردم عوام اعتقاد داشتند که برهنه بودن سر مردان باعث فقر، حواس‌پرتی و جنون می‌شود.

به همین دلیل بر سر گذاشتن کلاه جدای از اینکه نوعی عادت بود، امری اجتناب ناپذیر و لازم بود؛ تا آن جا که مردان شب ها هنگام خواب عرق چین بر سر می‌گذاشتند.

تا اینکه بعد از ورود اسلام به ایران، مردان ایرانی به جای کلاه از عمامه استفاده کردند.

کلاه در تاریخ ایران

کلاه در دوره پهلوی

در دوران پهلوی نیز کلاهی منسوب به کلاه پهلوی که برگرفته از لباس های اروپاییان بود در بین مردم رواج یافت.

کلاه در دوره قاجاریان

در زمان قاجار، مردم عبا به دوش می‌انداختند و علما عمامه سفید به سر می‌گذاشتند و کاسبان عمامه هایی به رنگ زرد، شیری و شکری به سر داشتند.

به مرور زمان، عبا در دوره قاجار کمرنگ شد و مردان از کلاه و شال در پوشش خود استفاده می کردند و بعدها تنها کلاه بود که در این نوع پوشش باقی ماند و شال حذف شد.

کلاه در دوره افشاریان

در دوره افشار، مردان از عرقچین استفاده می‌کردند که شال ترمه ای به دور آن پیچیده شده بود و به جای عمامه از آن استفاده می‌کردند.

کلاه در فرهنگ عشایر ایرانی

کلاه در فرهنگ عشایر ایرانی

قابل ذکر هست که از قدیم، کلاه در فرهنگ عشایر ایرانی عضوی جدا نشدنی از فرهنگ آن‌ها بوده است.

کلاه عشایری مدل های متنوعی دارد و هر کلاه نشانه سنت محل زندگی آن ها می باشد در بین انواع کلاه‌های عشایری، کلاه قشقایی و کلاه بختیاری که مختص ایلات و عشایر منطقه جنوب ایران می باشد شهرت زیادی دارند در بین مردم دارند.

سخن پایانی

در این مقاله متوجه شدیم که کلاه از قدیم تا به الان عضوی جدا نشدنی از پوشش ایرانی ها بوده است و همواره در مدل‌ها و  طرح‌های مختلف در حال عرضه به مردم عزیز کشورمان است.

دیدگاهتان را بنویسید