ارسال رایگان به سراسر کشور

ارسال رایگان به سراسر کشور

3 قانون مهم آداب گذاشتن کلاه بر سر

انتخاب کلاه یکی از انتخاب‌های سخت برای افراد است و اغلب آن‌ها را با شک و تردید و سردرگمی مواجه می‌کند چرا که بسیاری از افراد در واقع آداب گذاشتن کلاه بر سر را به درستی نمی‌دانند اما افراد با پوشیدن کلاهی متناسب با تیپ و استایل خود می‌توانند به فردی متمایز از دیگر افراد جامعه تبدیل شوند.

تاریخچه آداب گذاشتن کلاه بر سر

کنایه و ضرب‌المثل‌های مختلفی درباره کلاه در زبان فارسی وجود دارد همچون کنایه، کلاه بر سر گذاشتن که منظور به فریب دادن یا فریب خوردن فرد است و البته در جای دیگر به معنای ادای احترام به افراد است.

کلاه در زمان‌های قدیم بسیار مورد استفاده مردم قرار می‌گرفته و به عنوان یک وسیله ضروری و لازم برای افراد تلقی می‌شده و همچنین مردم در زمان‌ها و دوره‌های مختلف انواع متفاوتی از کلاه را استفاده می‌کردند که در مقاله تاریخچه کلاه در ایران بیشتر راجب آن صحبت کردیم.

در زمان‌های قدیم کلاه برای مردان به مانند چادر برای زنان تلقی میشد و هر کدام از اقوام ایرانی کلاهی مخصوص به خود را داشتند و در واقع این کار و تفاوت در مدل کلاه نیز نوعی وجه تمایز میان اقوام محسوب میشد.

تاریخچه کلاه در دوره پهلوی

حتی در گذشته شیوه رعایت آداب گذاشتن کلاه بر سر برای اقشار و طبقه‌های خاص جامعه متفاوت بود، در مثالی گروهی به نام خوانین یکی از لبه‌های کلاه خود را به سمت جلو خم می‌کردند و در مثال دیگر افراد با توجه به وضعیت روحی و حال خود کلاه را در جلو یا عقب سر خود قرار می‌دادند.

امروزه نیز دستورالعمل و شیوه‌های متفاوتی برای آداب استفاده از کلاه وجود دارد اما استفاده از کلاه نیز دارای قواعد، قوانین و آداب مخصوص به خود است که توجه به آن باعث افزایش توجه افراد می‌شود.

چه مواقعی باید کلاه بر سر کرد؟

وقتی که خارج از خانه یا برخی محل‌های سرپوشیده و بسته هستید و یا در خیابان یا مناطق عمومی هستید میتوانید از کلاه استفاده کنید این قانون در برابر خانم‌ها هم به همین شکل است اما در نظر داشته باشید میتوانید در محیط‌های بسته مثل ایستگاه قطار یا مترو، لابی هتل و … کلاه را بر سر داشته باشید.

در چه مواقعی باید کلاه را از سر برداشت؟

معمولا کلاه فدورا و کلاه بیسبالی میان خانم‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار است اما باید توجه داشته باشید که نباید این مدل کلاه را در خانه، مدارس، کافه، تئاتر و … بپوشید. این مدل کلاه‌ها برای استفاده در مناطق عمومی تعبیه شده است و دارای جذابیت است.

همچنین برداشتن کلاه حین صرف غذا، تماشای فیلم، مراسم‌های عروسی یا تشییع جنازه، گرفتن برخی عکس‌ها یا زمانی که به دوستی معرفی می‌شوید، امری ضروری است.

آداب کلاه بر سر گذاشتن

در نهایت آداب کلاه بر سر گذاشتن قوانینی ساده اما ضروری دارد که با به کاربردن آن‌ها میتوانید به حفظ استایل شیک، جذاب و پرستیژ خود کمک کنید که شامل موارد زیر است :

  1. هنگامی که کلاه را از سر خود برداشتید آن را به گونه‌ای نگه دارید که پوشش و قسمت داخلی کلاه دیده نشود.
  2. هنگام معرفی شدن به فردی، با یک حرکت ساده به کمک کلاه مثل گرفتن لبه کلاه به سمت پایین و یا برداشتن کلاه به همراه لبخندی ساده، به فرد مقابل ادای احترام کنید.
  3. اگر کلاه شما دارای تزئیناتی ویژه مثل پر، دکمه، پاپیون و … است باید این مورد را درنظر داشته باشید که تزئینات کلاه مردان همیشه در سمت چپ و تزئینات کلاه بانوان همیشه باید در سمت راست آن‌ها قرار بگیرد.

اهمیت داشتن کلاه در مکان‌های مختلف در سال‌های اخیر در میان افراد جامعه و خصوصا ایرانیان افزایش یافته است و بسیاری از افراد به دنبال کلاه‌های شیک و کاربردی برای بهتر دیده شدن و داشتن استایلی شیک و جذاب در جامعه و در بین افراد هستند که پیروی از آداب و قوانین خاص آن، این ویژگی را در آن‌ها دو چندان می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله تمام تلاش خود را کردیم که آداب گذاشتن کلاه بر سر و تاریخچه آن را برای شما آماده کنیم اگر نکته‌ یا سوالی در این موضوع برای شما بوجود آمده است، در پایین این مقاله مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

کلاه کتان کجراه مشکی ساده (KLT-T1206)
کلاه کتان کجراه مشکی ساده (KLT-T3357)

از ۸۰,۰۰۰ تومان

کلاه و شال گردن روسی زنانه عمده (KLT-O209)
کلاه و شال گردن روسی زنانه عمده (KLT-O209)

از ۹۶,۰۰۰ تومان برای هر عدد

کلاه بچگانه کتان چهارخانه - عمده (KLT-2934)
کلاه بچگانه کتان چهارخانه – عمده (KLT-2934)

قیمت اصلی ۹۵,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۹۰,۰۰۰ تومان است. برای هر عدد

کلاه کتان مشکی نایک اعلا - عمده (KLT-2865)
کلاه کتان مشکی نایک اعلا – عمده (KLT-2865)

قیمت اصلی ۸۶,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۸۵,۰۰۰ تومان است. برای هر عدد

کلاه نقاب دار کتان اصلی – عمده (KLT-2619)

قیمت اصلی ۸۶,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۸۱,۰۰۰ تومان است. برای هر عدد

کلاه نقابدار کتان اعلا - عمده (KLT-2787)
کلاه نقابدار کتان اعلا – عمده (KLT-2779)

قیمت اصلی ۸۶,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۸۱,۰۰۰ تومان است. برای هر عدد

خانه
لیست علاقه مندی ها
حساب من